سمعک سالمندان

Home » برند سمعک » سمعک یونبترون » سمعک سالمندان

سمعک سالمندان

افت شنوایی از شایع‏ترین بیماری‎ های مزمن در سالمندان است. با افزایش سن، سیستم شنوایی هم مانند سایر اندام های بدن، دستخوش تغییراتی می شود و این تغییرات کم شنوایی را به دنبال دارد.
کم شنوایی پس از بیماری پرفشاری خون و آرتریت، سومین مشکل شایع در سالمندان است. به طور کل پیر گوشی یا همان کم شنوایی ناشی از افزایش سن می باشد.استفاده از سمعک به‏ منظور بهبود مشکل شنوایی، تأثیر مثبتی بر کیفیت زندگی این دسته از افراد دارد.
کاهش شنوایی در سالمندان پدیده ای مرتبط با سن است که یک بیماری شایع در سالمندان به شمار میرود و به تدریج اتفاق می افتد. طبق حدود 30 درصد بزرگسالان 65 ساله و بالاتر دچار کم شنوایی و 40-45٪ از افراد در سن 75 سال و بالاتر دچار این مسئله هستند.
متأسفانه ، این شرایط برگشت ناپذیر است و نیاز به سمعک ، ایمپلنت یا سایر دستگاه ها دارد. این تحقیق نشان داد كه این امر در اثر آسيب به سلول هاي مو در گوش داخلی است كه باعث ارتعاشات صدا به سيگنال های الكتريكی می شود كه توسط عصب شنوايي به مغز منتقل می شوند. برخی از شرایط پزشکی و داروها نیز ممکن است نقشی داشته باشند.

خرید سمعک برای سالمندان از کلینیک سمعک صدا

کم شنوایی معمولا مشکلاتی را برای سالمندان به وجود می آورد. افسردگی ناشی از کاهش روابط اجتماعی و حضور در دورهمی ها به دلیل مشکل کم شنوایی,کاهش اعتماد به نفس و زود رنجی و همچنین به وجود آمدن مشکلاتی از جمله آلزایمر از جمله مواردی است که امکان به رخ دادن آنها به دلیل کم شنوایی وجود دارد.

با استفاده از سمعک این مشکلات در سالمندان کاهش یافته و کیفیت زندگی آنها بهتر خواهد شد. انواع مختلفی از سمعک ها برای سالمندان وجود دارد اما تست ها و آزمایشات شنوایی سنجی سمعک مناسب را برای آنها مشخص می نماید.

کاهش شنوایی در سالمندان می تواند مانع از عکس العمل نشان دادن به هشدارها،پاسخ دادن به تلفن و صدای هشدارها باشد.
کاهش شنوایی در سالمندان همچنین می تواند لذت بردن از صحبت با خانواده و دوستان را دشوار کرده و منجر به احساس انزوا شود.

 

ژنتیک، ضربه به سر، استرس، مواجهه در معرض نویز، مصرف داروهای اتوتوکسیک، بیماری های قلبی عروقی، پرفشاری خون، دیابت و بیماری های گوارشی، از جمله عوامل ایجاد کننده کم شنوایی به شمار می رود.
دلایل زیادی برای کاهش شنوایی مرتبط با افزایش سن وجود دارد. معمولا تغییرات در گوش داخلی با افزایش سن ایجاد می‌شود اما همچنین می‌تواند در نتیجه تغییرات در گوش میانی یا تغییرات پیچیده در طول مسیرهای عصبی از گوش به مغز باشد.
همچنین یکی از دلایل کم شنوایی سالمندان، تخریب و کاهش توان سلول‌های حسگر گوش داخلی است.
اجتناب از صداهای بلند و پرهیز از دارو هایی که برای سلول‌های حسی گوش سمی هستند و همچنین معاینه گوش در بازه های زمانی منظم برای برطرف کردن مشکلات گوش از راه هایی که می تواند کم شنوایی را محدود کند.
جرم گوش یا مایعات اضافی در گوش می تواند صداهایی را که از پرده گوش به گوش داخلی منتقل می شود را مسدود کند.در صورت به وجود آمدن انسداد با پزشک یا ادیولوژیست متخصص مشورت کنید تا روش های درمانی مانند نرم کردن جرم گوش را پیشنهاد کند تا انسداد مجرای گوش برطرف شود.
افراد مسن به دلیل تغییرات مرتبط با سن و شرایطی مانند سکته مغزی، بیماری پارکینسون یا آلزایمر، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به مشکلات کاهش شنوایی هستند.

 

نشانه های کاهش شنوایی در سالمندان

 

  • به هیچ وجه پاسخگوی صحبت های دیگران نیستند.
  • غالباً از دیگران میخواهند که حرف هایشان را تکرار کنند.
  • کاهش شنوایی در سالمندان منجر می گردد که سالمند خیلی بلند صحبت می کنند.
  • به صداهای محیط اطراف عکس العملی نشان نمیدهند.
  • صدای تلفن یا زنگ درب را نمی شنوند.
  • عدم تمایل مکالمه با دیگران و یا ترک موقعیت های اجتماعی.
  • صدای تلویزیون را خیلی زیاد می کنند.
  • وز وز کردن گوشها و یا یکی از گوش ها.
  • به دلیل سر و صدا و صدای اضافی در گوش مشکل شنیدن دارند.

انواع کم شنوایی در سالمندان

به طور کلی افت شنوایی در سالمندان به 2دسته تقسیم می شوند:
نوع اول کاهش شنوایی حسی و حسی _ عصبی می باشد و هنگامی رخ می دهد که به گوش داخلی یا عصب شنوایی آسیب وارد شود.این نوع کم شنوایی معمولا دائمی است.
نوع دوم کاهش شنوایی انتقالی می باشد و زمانی اتفاق می افتد که امواج صوتی نتوانند به گوش داخلی برسند.علت این بیماری ممکن است تغییرات مایع گوش یا ایجاد جرم گوش باشد.دارودرمانی و جراحی از روش های درمانی این نوع کم شنوایی می باشد ولی معمولا دارودرمانی می تواند افت شنوایی انتقالی را برطرف کند. جراحی گزینه بعدی درمان این نوع کم شنوایی می باشد.

درمان کم شنوایی سالمندان

عوامل  مختلفی در کم شنوایی سالمندان نقش دارند.عواملی مانند دیابت, فشار خون بالا, ویروس ها, باکتری ها, بیماری قلبی ,سکته مغزی ,تومور, مصرف دارو های خاص مانند دارو های شیمی درمانی و آنتی بیوتیک ها که اگر به طور دائمی مصرف شوند به گوش داخلی آسیب وارد می شود.
برای مصرف دارو ها برای اینکه مشکلی برایتان به وجود نیاید با پزشک مشورت کنید.
وراثت نیز در کم شنوایی نقش دارد اما در پیر گوشی یا همان کم شنوایی سالمندان به نظر می رسد این عامل کم ترین نقش را دارد اما اینگونه نیست.به عنوان مثال در اتواسکلروز که تصور می شود  یک بیماری ارثی است که باعث رشد غیر طبیعی استخوان می شود.

به دنبال این بیماری در نتیجه ساختار های داخل گوش به درستی کار نمیکنند.بنابراین برخی از بیماری ها و اشکالات ارثی بعد ها در زندگی ظاهر می شوند.
انجمن شنوایی کانادا گزارش می‌دهد که ۹۰درصد از افراد مبتلا به کم شنوایی می‌توانند ارتباط خود را با سمعک‌های مجهز، مشاوره یا تغییرات محیطی بهبود بخشند.
روش های مختلفی برای بهبود کم شنوایی وجود دارد مانند دارو های خاص و جراحی و یا آموزش های ویژه.
اما بهترین و ثابت شده ترین راه برای درمان کم شنوایی ناشی از افزایش سن استفاده از وسایل توانبخشی مانند سمعک و کاشت حلزون می باشد.
برای کاشت حلزون بیمار باید معیار لازم را داشته باشد زیرا برخی موارد مانند پیر گوشی مرکزی و یا خطرات جراحی میتواند نتیجه گیری برای بهبود کم شنوایی را کاهش دهد.
استفاده از سمعک در واقع جزء اولین انتخاب های بیمار می باشد. میانگین سن استفاده کنندگان سمعک 70 سال می باشد.

در صورت بروز علائم پیرگوشی باید هر چه سریع تر اقدامات لازم نظیر ارزیابی شنوایی و تجویز سمعک انجام شود. بعد از مراجعه به کلینیک شنوایی و انجام تست شنوایی، ادیولوژیست به شما کمک می کند که بهترین سمعک را خریداری کنید.
به منظور استفاده بهینه از سمعک باید نحوه استفاده از آن به درستی به کاربران آموزش داده شود. کلینیک سمعک صدا از مشاوره قبل از خرید سمعک تا تجویز و معرفی سمعک مناسب همراه شماست. فقط کافیست با متخصصین کلینیک تخصصی سمعک صدا تماس بگیرید.

 

از شما عزیزان ممنون هستیم که تا این قسمت از مقاله با ما همراه بودید. امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد. از شما خواهشمندیم که مقالات ما را در شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

با تشکر

مطالب ما را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

آیا مایل هستید که در زمینه سمعک از ما مشاوره رایگان بگیرید؟