سمعک دیجیتال

Home » برند سمعک » سمعک یونبترون » سمعک دیجیتال

سمعک دیجیتال بهترین وسیله برای ایجاد بخش شنیداری

سمعک های دیجیتال یکی از جدیدترین نوع سمعک های تولیدی می باشند که دارای کیفیت بهتری نسبت به سمعک های آنالوگ قدیمی هستند. در این نوع از سمعک ها کیفیت صدا بهتر شده و صوت به طور موثری حذف می شود، مدار خروجی سمعک دیجیتال کیفیت بهتری داشته و از نوع AGC است و صدای خش خش در آن حذف شده است. نوع میکروفون به کار رفته در آن از نوع دایرکشنال می باشد که سبب درک بهتر صدا در محیط های شلوغ می گردد. نوع مدار حذف سوت سمعک از نوع پیشرفته آداپتیو می باشد که سبب می گردد سمعک به هیچ وجه سوت نزند. با استفاده از این نوع سمعک بیمار می تواند به راحتی حرف زد و صدای تلویزیون و موسیقی را دریافت کند. اندازه سایز سمعک های دیجیتال بسیار کاهش پیدا کرده و وزن کمی را نسبت به انواع دیگر سمعک ها به خصوص سمعک های آنالوگ دارند.

در سمعک های دیجیتالی وجود مدارهای پردازش سیگنالی دیجیتالی تحول بزرگی را در صدای سمعک ایجاد نموده است و بیمارانی که قبلا در محیط های شلوغ و پررفت و آمد خیابانی شکایت داشتند و یا صداهای آرام را به خوبی نمی شنیدند با وجود این سمعک تا حد زیادی مشکلاتشان رفع گشته است. در سمعک های دیجیتالی انواع مدارات حذف نویز قرار گرفته است و بهبود تشخیص گفتار در آن ها به وجود آمده است.

 یکی از دیگر از مزایای سمعک های دیجیتالی قابلیت انطباق آن ها است در این نوع از سمعک ها می توان با توجه به نوع افت و خیز شنوایی افراد این سمعک ها را تنظیم نمود. این نوع سمعک ها برنامه پیشرفته ای را دارند و می توان با توجه به هر محیط آن ها را تنظیم نمود و صدای شفافی را با آن دریافت کرد. برای مثال در محیط هایی مانند مجالس و کنسرت ها می توان سمعک را با این نوع محیط تنظیم نمود.

چرا سمعک های دیجیتال ؟

سمعک های دیجیتالی دارای ویژگی های قابل برنامه ریزی آنالوگ هستند، اما موج های صوتی را به سیگنال های دیجیتال تبدیل می کنند و یک تکرار دقیق صدا را تولید می کنند. تراشه های کامپیوتری در سمعک های دیجیتال، گفتار و دیگر صداهای محیطی را تحلیل می کنند. سمعک های دیجیتال برای پردازش پیچیده تر صدا در طول فرایند تقویت کننده امکان می دهد که عملکرد آنها را در شرایط خاص بهبود دهد (به عنوان مثال، نویز پس زمینه و کاهش سوت). تراشه های کامپیوتری برای تجزیه و تحلیل گفتار و دیگر صداها استفاده می شود، به طوری که پردازش پیچیده تر صداهای در طول تقویت را امکان پذیر می سازد. تکنولوژی صدای دیجیتال ممکن است عملکرد شنوایی را در محیط های خاص بهبود بخشد، سر و صدای پس زمینه و صدای خفیف را کاهش دهد. آنها همچنین انعطاف پذیری بیشتری در برنامه های شنوایی دارند تا صدایی که می فرستند بتواند به نیازهای یک الگوی خاص از شنوایی برسد.

سمعک های دیجیتال نیز خاطرات برنامه های متعددی را ارائه می دهند. اکثر افرادی که به دنبال کمک های شنوایی هستند، امروزه انتخاب تکنولوژی دیجیتال را ارائه می دهند.

چرا سمعک های دیجیتال نسبت به سمعک های قدیمی ارجحیت دارند؟ 

تمامی سمعک ها از چهار جز تشکیل شده اند: میکروفن، آمپلی فایر، بلندگو یا رسیور و باتری. زمانی که در مورد سمعک دیجیتال صحبت می شود منظور آمپلی فایر یا پردازش‌گر سمعک است. آمپلی فایر اصوات را بلندتر می کند. در تکنولوژی های قدیمی تر تمامی اصوات افزایش می یابند، ولی در سمعک های دیجیتال بین اصوات مختلف تفاوت گذاشته می شود. آمپلی فایر سمعک های دیجیتال در واقع یک کامپیوتر کوچک و بسیار قوی است. این کامپیوتر کوچک ابزاری فراتر از تقویت کننده‌ی صدا است و توسط ادیولوژیست متناسب با نوع و میزان کم شنوایی قابل تنطیم است. در سمعک های دیجیتال بین صدا گفتار و اصوات مزاحم سروصدا تفاوت گذاشته می شود. بنابراین، درک کلمات و راحتی کاربر بسیار افزایش می یابد.

ویژگی های سمعک دیجیتال 

با توجه به تکنولوژی سمعک های دیجیتال یکی یا تمام ویژگی های ذیل در آنها تعبیه شده است:

حذف فیدبک یا سوت سمعک

کاربران سمعک حتما با صدای فیدبک یا سوت سمعک آشنا هستند. سمعک های قدیمی قادر به حذف و کنترل فیدبک سمعک نمی باشند. با این وجود، سمعک های دیجیتال به خوبی سوت سمعک را کنترل و حذف می کنند به طوری که اصوات گفتاری آهسته و فرکانس بالا یا زیر قابل شنیدن می گردند.

 

میکروفون جهت دار

میکروفن جهت دار در تمرکز سمعک به صداهای خاص گفتاری و کاهش اصوات مزاحم اطراف کمک ویژه ای می کند. در بعضی از سمعک های دیجیتال حتی جهت نویز توسط میکروفن به خوبی و با دقت بسیار زیادی تشخیص داده می شود. سمعک های دیجیتال با توجه به رده تکنولوژی خود، محیط شنیداری اطراف را اتوماتیک وار آنالیز می کنند که منجر به جداسازی اصوات مختلف می شود. 

مدیریت اصوات نویزی و مزاحم

امروزه سمعک های دیجیتال به نوعی ساخته شده اند که شنیدن برای کاربر سمعک بسیار راحت است. در واقع در این سمعک ها نویز و سروصدای مزاحم مثل صدای فن، صدای ترافیک و بوق ماشین ها، صداهای بلند و ناگهانی و غیره به حداقل ممکن می رسد. علاوه بر راحتی شنیداری، کاهش نویز به بهتر شنیدن گفتار کمک ویژه ای می کند. همان طور که قبلا ذکر شد در تکنولوژی های گذشته تمامی صداها یکسان افزایش می یافتند که این مشکل بزرگ در سمعک های دیجیتال رفع شده است.

ارتباط با وسایل صوتی و تصویری

به کمک تکنولوژی دیجیتال، امروزه سمعک های دیجیتال قابلیت اتصال به تلفن و وسایل صوتی و تصویری را دارا هستند که منجر به استفاده آسان و بسیار کاربردی سمعک شده است. البته این فن آوری در تمامی سمعک های دیجیتال تعبیه نشده است.

قیمت خرید: از ۷۰۰,۰,۰۰۰ تومان به بالا

مزایای سمعک های دیجیتال

با توجه به نکات ذکر شده سمعک های دیجیتال از مزایای ویژه ای برخوردار هستند:

  • قابل برنامه ریزی و تنظیم هستند.
  • سروصدای محیط را به حداقل ممکن می رسانند.
  • اصوات گفتاری را به صورت ویژه ای افزایش می دهند.
  • برای محیط های شنیداری مختلف برنامه ریزی می شوند.
  • برای رفع نیازهای فرد کم شنوا بسیار مناسب هستند.

از لحاظ ظاهری، سمعک های دیجیتال به انواع مختلف سمعک داخل گوشی و سمعک پشت گوشی تقسیم بندی می شوند که قدرت و اندازه ی این سمعک ها نیز متفاوت می باشد. امروزه سمعک های دیجیتال از برندها و سطوح تکنولوژی با قیمت های متفاوتی در دسترس افراد کم شنوا هستند. انتخاب نوع سمعک از نظر ظاهری و نوع تکنولوژی آن، پروسه ای تخصصی می باشد که به دانش آکادمیک نیاز دارد. در کلینیک تخصصی سمعک صدا ادیولوژیست یا شنوایی شناس در این مورد به شما کمک خواهد کرد و بهترین سمعک با توجه به نیازهای فرد کم شنوا تجویز می گردد.

از شما عزیزان ممنون هستیم که تا این قسمت از مقاله با ما همراه بودید. امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد. از شما خواهشمندیم که مقالات ما را در شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

با تشکر

مطالب ما را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

آیا مایل هستید که در زمینه سمعک از ما مشاوره رایگان بگیرید؟