سمعک برند اتیکن

Home » برند سمعک » سمعک یونبترون » سمعک برند اتیکن

برند اتیکن

ریشه‌های سمعک اتیکن به سال 1904 برمی‌گردد، هنگامی که هانس دمنت (Hans Demant) به قصد خرید سمعک برای کمک به بهبود شنوایی همسرش به انگلستان سفر کرد.

پسر او سال‌ها بعد، در سال 1946 شرکت اتیکن را تاسیس کرد. از دهه 60 و 70 میلادی، کمپانی اتیکن همواره تولیدکننده‌ای پیشرو در صنعت سمعک و وسایل کمک شنوایی در دنیا بوده و نمایندگی‌های آن در سراسر دنیا فعالیت‌های گسترده‌ای دارند. اکنون اتیکن متعلق به هولدینگ دمنت (Demant A/S) است. این هولدینگ بزرگترین تولیدکننده سمعک، دستگاه‌های کاشت حلزون شنوایی و تجهیزات شنوایی در دنیا است.

سمعک اتیکن در ایران نیز نمایندگی دارد، کلینیک سمعک صدا یکی از نمایندگی‌های سمعک اتیکن در ایران است. در سمعک ساعی شما می‌توانید، سمعک اتیکن را به مدت 7 روز قبل از سفارش امتحان کنید و چنانچه رضایت‌مندی کامل داشتید، اقدام به خرید سمعک اتیکن کنید.

شعار سمعک اتیکن “Life-Changing Technology” است. چشم‌انداز اتیکن «دنیایی بدون محدودیت برای افراد کم شنواست» و ماموریت این کمپانی «ما قراردادها را به چالش می‌کشیم و محدودیت‌های فن‌آوری را تغییر می‌دهیم تا زندگی افراد کم شنوا تغییر کند.»

پیشرفت‌های اخیر این کمپانی در ارائه تکنولوژی‌های برتر در دو دهه اخیر باعث شده که سمعک اتیکن با استقبال گسترده‌ای در دنیا مواجه شود. موسسه معتبر امریکایی Better Business Bureau به کمپانی اتیکن امتیاز +A داده است.

اولین سمعک کاملا اتوماتیک در دنیا را در سال 1991 این شرکت عرضه کرد. اتیکن در سال 1996 برای همیشه صنعت سمعک را با ارائه اولین سمعک کاملا دیجیتال به‌نام DigiFocus تغییر داد.

 

معرفی تکنولوژی‌های پیشرفته دیجیتالی و هوش مصنوعی و سمعک های هوشمند وایرلس (BrainHearing) و همچنین طراحی منحصربه‌فرد سمعک‌ها توسط کمپانی اتیکن، این کمپانی را در رده برترین تولیدکننده سمعک در دنیا قرار داده است.

تنظیم سمعک اتیکن توسط شنوایی‌شناس با نرم‌افزارهای تخصصی Genie و Genie 2 انجام می‌شود.

اتیکن مدیکال (Oticon Medical) نیز بخشی از شرکت اتیکن است که در زمینه سیستم‌های شنوایی قابل‌کاشت استخوانی و دستگاه کاشت حلزون فعالیت می‌کند. تولیدات این شرکت به افرادی کمک می‌کند، که چالش‌های شنوایی سخت‌تری دارند.

اتیکن ارائه‌دهنده اولین تکنولوژی سلامت شنوایی

پیشروی اتیکن در استفاده از تکنولوژی وایرلس (بی‌سیم) در سمعک‌ها این امکان را فراهم کرده، که گام بزرگی به سوی e-health بر داشته شود.

HearingFitness در Oticon ON App همانند یک اپلیکیشن ورزشی برای گوش‌ها عمل می‌کند، به کاربران سمعک اطلاعات و آگاهی می‌دهد تا بهتر بشنوند، از شنوایی‌شان محافظت کنند و سلامتی‌شان را بهبود بخشند.

اطلاعات HearingFitness بر اساس اطلاعاتی است، که از ترکیب سبک زندگی و سلامتی فرد همراه با آنالیز صداهای محیطی اطراف او بدست می‌آید.

این اپلیکیشن اطلاعات را از سمعک‌ها دریافت می‌کند، سپس صداهای محیطی، میزان استفاده روزانه از سمعک و اطلاعات نحوه استفاده را آنالیز می‌کند.

همچنین HearingFitness می‌تواند از اطلاعات سایر اپلیکیشن‌ها و دستگاه‌ها از قبیل دستگاه‌های اندازه‌گیری ضربان قلب و الگوی خواب برای راهنمایی کاربر سمعک به سمت عادت‌ها و رفتارهای سالم‌تر استفاده کند.

اتصال به اینترنت (اینترنت اشیاء)

 

سمعک Opn S ،Opn و Siya اتیکن را می‌توان با دستگاه‌ها و خدمات متصل به اینترنت برای آسان‌تر شدن زندگی روزمره مرتبط کرد. این سمعک‌ها مدل شارژی هم دارند.

اپلیکیشن Oticon ON سمعک را به شبکه اگر این، سپس آن (IFTTT.com) وصل می‌کند، تا کاربر سمعک به تعداد بی‌شماری دستگاه متصل شود و آن‌ها را کنترل کند.

به‌عنوان نمونه با خدمات اگر این، سپس آن (If This Then That) شما هشداری (notification) روی اپلیکیشن و سمعک‌تان دریافت می‌کنید، اگر شخصی زنگ در منزل شما را بزند یا هنگامی که شما یک ایمیل دریافت می‌کنید.

همچنین برنامه سمعک را می‌توان با این خدمات به صورت اتوماتیک بر اساس موقعیت فرد (GPS) تغییر داد. امکان اتصال به اینترنت دائما رو به رشد است، به‌طوری‌که هر روز دستگاه‌های زیادی به لیست اینترنت اشیاء IOT اضافه می‌شود.

جدیدترین سمعک‌های اتیکن روبی (Ruby)، مور (More)، اُپی‌اِن اس (Opn S) و اکسید (Xceed) نام دارند. سمعک Opn S نسل جدید سمعک Opn است. همچنین کمپانی اتیکن بیان کرده که سطح تکنولوژی به‌کاررفته در سمعک روبی، Essential است، اما این سمعک اکثر ویژگی‌ها و عملکردهای سمعک‌های پیشرفته (Advanced) را دارد، به علت این‌که در این سمعک از پلت‌فرم Velox S و تکنولوژی BrainHearing استفاده شده است.

سمعک اکسید جدیدترین سمعک خیلی‌قوی (SP & UP) اتیکن است که بر روی پلتفرم جدید Velox S ساخته شده و برای کم شنوایی‌های شدید تا عمیق مناسب است.

در سال 2016 اتیکن سمعکی به نام Opn و در سال 2019، نسل جدید این سمعک یعنی Opn S را عرضه کرده، هر دو این سمعک‌ها به اینترنت (IoT) متصل می‌شوند.

سمعک Opn اولین سمعکی است که از طریق شبکه اگر این، سپس آن (IFTTT) به سایر وسایل الکترونیک متصل می‌شود.

این سمعک‌ها همچنین مستقیم (بدون نیاز به رابط) به گوشی موبایل آیفون و اندروید غیره متصل می‌شوند، به‌طوری‌که صدا مستقیم از دستگاه‌های دارای سیستم عامل iOS به سمعک Opn و Opn S ارسال می‌شود.

انواع سمعک اتیکن

اتیکن از نظر سطح تکنولوژی، سمعک‌هایش را به سه رده Essential – Advanced – Premium تقسیم‌بندی می‌کند. از نظر طراحی سمعک‌هایش را به‌صورت نامرئی (IIC-CIC)، پشت گوشی (BTE) و رسیور (بلندگو) در مجرا (RITE) عرضه می‌کند. اتیکن چند سالی است که از تکنولوژی BrainHearing و از پردازشگرهای Velox – Velox S – Polaris در سمعک‌های خود استفاده می‌کند.

 

2020: Oticon More, Oticon Ruby

2019: Oticon Xceed, Oticon Opn S

2018: Oticon Siya

2016: Oticon Opn

2015: Oticon Ria2, Oticon Nera2, Oticon Alta2

2013: Oticon Nera, Oticon Alta

2011: Oticon Intiga, Oticon Ino

2010: Oticon Chili, Oticon Acto, Oticon Agil

2008: Oticon Dual Mini

سمعک مور (More) اتیکن

 

سیستم پردازش صدا پولاریس (Polaris)

جدیدترین سیستم پردازش صدا (پلتفرم) اتیکن، پولاریس است. پولاریس، با تراشه قدرتمندتر و الگوریتم‌های بهبودیافته نسخه پیشرفته‌تری از BrainHearing  برای پردازش صدا ارائه می‌دهد. اتیکن ادعا می‌کند که پولاریس با «16 برابر ظرفیت بیشتر برای اجرای الگوریتم‌های پیشرفته»، «دو برابر ظرفیت محاسبه و سرعت» و پردازنده شبکه عصبی عمیق (DNN) روی صفحه، چندین پیشرفت قابل‌توجه نسبت به پردازشگر قبلی (Velox S) ارائه می‌دهد.

براساس اندازه‌گیری مغز EEG، اتیکن ادعا می‌كند پردازشگر پولاریس صدای بیشتری به مغز می رساند و منظر صوتی را 60% واضح‌تر می‌كند. این شرکت همچنین به تحقیقات داخلی اشاره دارد که نشان می‌دهد درک گفتار در حضور صدای پس‌زمینه در مقایسه با پردازشگرهای قبلی 15% بهبود می‌یابد.

هوش مصنوعی (Artificial Intelligence)

از نظر فن‌آوری، اتیکن با ارائه اولین سمعك‌هایی كه از هوش مصنوعی (AI) برای بهبود درک گفتار استفاده می‌کنند، بازی را در سال 2021 تغییر داده است. دیگر تولیدکنندگان سمعک سیستم‌های یادگیری ماشین (ML) و هوش مصنوعی را برای ایجاد کیفیت بهتر صدا و راحتی شنیدن عرضه کرده‌اند، اما بهبود درک گفتار با استفاده از این فن‌آوری های برای کاربران و تولیدکنندگان سمعک در آینده بسیار مهم است.

رویکرد هوش مصنوعی منحصربه‌فرد اتیکن که MoreSound Intelligence نامیده می‌شود، از شبکه عصبی عمیق (DNN) برای پردازش صدا و «ایجاد تضاد» بین صداهایی که شناسایی می‌شوند استفاده می‌کند. اتیکن ادعا می‌كند روش منحصربه‌فرد آن‌ها تمركز و پیگیری گفتگوها را آسان‌تر می كند و منجر به «بهبود گفتار» می‌شود.

سمعک مور جانشین خانواده محبوب محصولات Opn است. مور در جایی که Opn متوقف شده است، پیش می‌رود و فلسفه BrainHearing را با Deep Neural Network (DNN) روی پردازشگر صدا پولاریس اجرا می‌کند که در بالا مورد بحث قرار گرفت. اتیکن ادعا می‌کند سمعک مور در مقایسه با Opn   درک گفتار را 15% بهتر می‌کند.

از اوایل سال 2021، اتیکن فقط مدل  More miniRITE-R را عرضه کرده است. این سمعک شارژی اتیکن قابلیت اتصال بی‌سیم به آی‌فون و اندروید، تله‌کویل و دکمه فشاری برای تغییر ولوم صدا و برنامه سمعک را دارد. سمعک مینی‌رایت شارژی مور دارای درجه IP68 برای محافظت در برابر رطوبت و گرد و غبار است. این سمعک در انواع رنگ‌ها مطابق با پوست و مو عرضه شده است.

سمعک Opn S اتیکن:

 

سمعک جدید اتیکن به نام Opn S، تکامل

تکنولوژی BrainHearing است، که نسبت به سمعک Opn (نسل قبلی) پیشرفته‌تر و مزایای بیشتری را در اختیار کاربر سمعک قرار می‌دهد. مزایایی مانند:

 • دارای باتری سمعک شارژی (قابل‌شارژ) لیتیوم-یون جدید
 • درک گفتار مانند افراد دارای شنوایی طبیعی
 • تجربه صدای 360 درجه
 • اتصال وایرلس (بی‌سیم) آسان
 • بدون فیدبک (سوت)

سمعک Opn S اتیکن با استفاده از فن‌آوری جدید اتیکن، که به اندازه کافی برای پشتیبانی از مغز سریع است، تولید شده است. این سمعک با دقت و بدون خطا، محیط صوتی را تجزیه و تحلیل می‌کند و بین صداهای اشخاص تمایز قایل می‌شود. بنابراین باعث بهبود قابل‌توجهی در توانایی درک گفتار در محیط‌های پُر چالش می‌شود و در عین حال انرژی مغز را ذخیره می‌کند. همچنین اطلاعات دقیق‌تری در اختیار کاربران قرار می‌دهد تا مکان‌یابی و جدا کردن منابع صوتی آسان‌تر شود و کاربران بتوانند روی آن‌چه مهم هست، تمرکز کنند. این اتفاق خیلی سریع رخ می‌دهد و توانایی شنونده را در تغییر تمرکز در صورت تمایل آسان می‌کند.

ویژگی‌های اصلی:

نگاهی گذرا به ویژگی‌های اصلی پردازشگر (پلتفرم) جدید Opn S:

 • پردازشگر Velox S: کمپانی اتیکن ادعا می‌کند، این پردازشگر جدید از قدرت پردازش بالای برخوردار است، سریع‌تر است، ردیاب‌های بسیار حساس جدید دارد و حافظه را افزایش می‌دهد. آنها همچنین می‌گویند به اندازه‌ای قدرتمند است، که می‌تواند 56000 بار در ثانیه بیشتر نسبت به Opn (مدل قبلی) اطلاعات را تجزیه و تحلیل کند.
 • تقویت‌کننده OpenSound: آن‌ها متعقدند سمعک Opn S در محیط‌های پر سر و صدا روزمره به کسانی که نیاز به شنیدن در این محیط‌ها دارند، کمک بیشتری می‌کند.
 • بهینه‌ساز OpenSound: این سیستم مانع از فیدبک (سوت سمعک) می‌شود، تا تقویت ایده‌آل را ارائه دهد، حتی در موارد Open-fitting.
 • miniRITE-R جدید: باتری سمعک شارژی جدید، که منجر به ارائه بهترین تجربه شنیداری، انتقال صدا از دستگاه‌های دارای بلوتوث و قدرت کافی برای دوام در روز را ارائه می‌دهد.

برای سمعک‌های MiniRITE می‌توان از چهار رسیور (بلندگو) با قدرت‌های مختلف استفاده کرد، بدین معنی که برای کم شنوایی‌های ملایم، متوسط، شدید و شدید تا عمیق مناسب می‌باشند.

سه سطح تکنولوژی

سمعک جدید Opn S در سه سطح تکنولوژی تولید شده است.

 • Opn S 1 عالی (Premium)
 • Opn S 2 پیشرفته (Advanced)
 • Opn S 3 پایه (Essential)

 

 

اتصال آسان به تلفن همراه و دستگاه‌های دیگر

هر سه مدل دارای تکنولوژی ساخته شده برای آیفون (MFi) می‌باشند. بدون نیاز به رابط (استریمر) صدا را از طریق تلفن همراه آیفون، آیپد یا آیپاد خود واضح‌تر و بصورت استریو در هر دو گوش می‌شنوید. این سمعک‌ها عملکردی مانند یک جفت هندزفری بی‌سیم دارند، به‌طوری‌که شما می‌توانید موسیقی را بصورت استریو و با کیفیت بالا از طریق سمعک‌های خود بشنوید. چنانچه تلفن همراه شما داری سیستم عامل اندروید است، صدای تلفن یا موسیقی از طریق رابط (استریمر) به سمعک‌ها ارسال می‌شود. همچنین با استفاده از TV Adapter صدای تلویزیون مستقیم به سمعک‌های شما ارسال می‌شود.

 درک گفتار مانند افراد دارای شنوایی طبیعی

بزرگترین چالش برای افراد مبتلا به کم شنوایی درک گفتار در محیط‌های پر سر و صدا و هنگام صحبت کردن هم زمان چند نفر با هم است. سمعک Oticon Opn S این محدودیت‌ها را از بین برده است. تحقیقات نشان داده است، که درک گفتار بهتر و با تلاش کمتری در محیط‌های پر سر و صدا نسبت به نسل قبلی سمعک‌ها صورت می‌گیرد. سمعک Opn S به شما امکان می دهد تا در شرایط شنیداری دشوار، دقیقاً مانند افرادی که دارای شنوایی طبیعی هستند، نقش فعالی داشته باشید.

تجربه صدای 360 درجه (تمرکز روی یک تا چند گوینده)

سمعک‌های قبلی در محیط‌های پر سر و صدا روی یک گوینده تمرکز می‌کنند، مانند شخصی که درست جلوی شماست و تمام صداهای دیگر را سرکوب (کاهش) می‌کنند. فن‌آوری سمعک Opn S  به شما امکان دسترسی به تمامی صداهای اطراف شما، از جمله گفتار را می‌دهد و این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا روی صداهایی تمرکز کنید، که تمایل دارید بشنوید.

نتیجه این فن‌آوری این است، که شما با تلاش کمتر گفتار را بهتر درک خواهید کرد. اکنون، می‌توانید در گفتگوهای شرکت کنید، حتی در محیط شنیداری پُر چالش، مانند یک شام خانوادگی یا ملاقات کاری در رستوران.

از شما عزیزان ممنون هستیم که تا این قسمت از مقاله با ما همراه بودید. امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد. از شما خواهشمندیم که مقالات ما را در شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

با تشکر

مطالب ما را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

آیا مایل هستید که در زمینه سمعک از ما مشاوره رایگان بگیرید؟